Badania ultradźwiękowe szczelności obiektów wymagających wodoszczelnościalternatywnym sposobem do badań wodą.

Badania te dotyczą układu otwór – pokrywa oddzielającego wnętrze badanego obiektu na statku od przestrzeni zewnętrznej otaczającej dany obiekt. Do układów przesłona – pokrywa zaliczamy: zbiorniki, pokrywy włazów, pokrywy ładowni i włazy równo-pokładowe na statkach, drzwi, okna i iluminatory oraz poszycie statku. Wykonuje się je  w środowisku powietrznym, w następujących warunkach zewnętrznych :

 1. przestrzeń powietrzna : wolna od pyłu,
 2. warunki atmosferyczne : pogoda bez opadów oraz bez silnego wiatru,
 3. temperatura otoczenia : > -10  o C,
 4. tło akustyczne (ultradźwiękowe ):  min . 5 dB od poziomu mierzonego sygnału detekcyjnego.

APARATURA POMIAROWA:
– nadajnik ultradźwiękowy;
– detektor ultradźwiękowy;
– sonda kierunkowa;
– słuchawki.

Badania wykonuje sie wg zatwierdzonej przez Klienta Metodyki Badania (z informacją do Inspektora Towarzystwa Klasyfikacyjnego lub Administracji), a wyniki testów przedstawia w postaci Raportu wskazującego precyzyjnie ewentualne nieszczelności i zalecenia w jaki sposób  te nieszczelności usunąć.

Badania mogą być wykonane praktycznie w każdych warunkach, poniewaz sprzęt do ich wykonania jest poręczny i nie wymaga jakichkolwiek dodatkowych czynności umożliwiających jego działanie. Pomiar może być wykonywany zarówno przy nabrzeżu, jak i podczas rejsu. Nieszczelności są wskazywane z dokładnością do centymetra i mogą być praktycznie od razu usuwane.

  Imię i nazwisko/name and surname (wymagane/necessary)

  Adres e-mail (wymagane/necessary)

  Temat/Subject

  Treść wiadomości/Message